Artykuł sponsorowany

Dlaczego stomatolog wszczepia pacjentom implanty zębowe?

Dlaczego stomatolog wszczepia pacjentom implanty zębowe?

Implanty zębowe to jedno z najbardziej innowacyjnych i skutecznych rozwiązań w dziedzinie stomatologii. Coraz więcej pacjentów decyduje się na ten rodzaj leczenia, aby przywrócić sobie komfort jedzenia, mówienia i piękny uśmiech. Dlaczego stomatolodzy coraz częściej polecają implanty zębowe? Jakie są ich zalety i czy są one odpowiednie dla każdego pacjenta? Zapraszamy do lektury artykułu, który pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co to są implanty zębowe i jak one działają?

Implanty zębowe to małe śruby wykonane z biokompatybilnego materiału, najczęściej tytanu, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w miejscu brakującego zęba. Implant pełni funkcję korzenia zęba, na którym osadzana jest korona protetyczna. Wszczepienie implantu odbywa się podczas zabiegu chirurgicznego pod miejscowym znieczuleniem. Proces gojenia oraz integracji implantu z kością trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od indywidualnych cech pacjenta, a także stanu jego tkanki kostnej.

Zalety implantów zębowych

Jednym z głównych powodów, dla których stomatolodzy polecają implanty zębowe, jest ich wysoka skuteczność, a jednocześnie trwałość. Implanty są uważane za jedno z najtrwalszych rozwiązań protetycznych, a ich żywotność może wynosić nawet 20 lat lub dłużej. W porównaniu z innymi metodami odbudowy brakujących zębów, takimi jak mosty czy protezy, implanty mają szereg zalet, które przekładają się na komfort pacjenta. Po pierwsze, implanty zębowe zapewniają stabilność i funkcjonalność porównywalną z naturalnymi zębami. Dzięki temu pacjenci mogą jeść, mówić, a także śmiać się bez obaw o to, że proteza się przesunie czy oderwie. Ponadto implanty nie wpływają negatywnie na sąsiednie zęby, co ma miejsce w przypadku mostów, gdzie konieczne jest szlifowanie zdrowych zębów w celu osadzenia korony. Kolejnym atutem implantów jest ich wpływ na zachowanie kości szczęki. Brak zęba prowadzi do stopniowej resorpcji kości w miejscu luki, co może prowadzić do zmian w wyglądzie twarzy oraz osłabienia struktury kostnej. Implanty zębowe stymulują kość dzięki obciążeniu podobnemu do naturalnego korzenia zęba, co pozwala na utrzymanie jej objętości i gęstości.

Kiedy implanty zębowe są odpowiednie?

Implanty zębowe są polecane pacjentom, którzy stracili jeden lub więcej zębów w wyniku próchnicy, urazu czy choroby przyzębia. Decyzja o wszczepieniu implantu zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, jego wiek, nawyki (np. palenie tytoniu) oraz kondycja kości szczęki. Stomatolog na warszawskich Bielanach oceni te aspekty podczas konsultacji i przedstawi pacjentowi możliwe opcje leczenia. Warto jednak pamiętać, że nie każdy pacjent jest odpowiednim kandydatem na implanty zębowe. Przeciwwskazaniami do tego rodzaju leczenia mogą być m.in. niekontrolowane choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca bądź choroby serca, a także niewystarczająca ilość kości w miejscu planowanego implantu. W takich przypadkach stomatolog może zaproponować inne metody odbudowy brakujących zębów lub konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, takich jak augmentacja kości.

Podsumowując wszystkie informacje zawarte w artykule, implanty zębowe to nowoczesne oraz skuteczne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem brakujących zębów. Dzięki nim można przywrócić sobie komfort jedzenia, mówienia oraz piękny uśmiech. Decyzję o wszczepieniu implantu warto podjąć po konsultacji ze specjalistą, który oceni indywidualne potrzeby, a także możliwości pacjenta.